MECLİS’İN İSİMLENDİRİLMESİ

Meclis’in ismi, 6 Temmuz 2017 tarihinde Mersin’de yapılmış olan ilk meclis toplantısında hazirundan gelen öneriler çerçevesinde tamamen ortak kararla konmuştur.

 

Buna göre;

TÜRKİYE: Yaşadığımız ve yasalarına bağlı olduğumuz ülkeyi belirtmektedir.

ALEVİ: Hz. Muhammed’den (s) sonra İmam-ı Ali’yi (a) önder edindiğimizi, Hz. Muhammed’in (s) Veda Haccı’nda (Gadir Hum Günü); “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır, Allah’ım O’nun dostuna dost, düşmanına düşman ol” sözüne istinaden İmam-ı Ali’nin velayetini kabul edip düşmanlarından teberri ettiğimizi belirtmektedir.

İSLAM: Kur’an’da “Allah katında din İslam’dır” ayetinde belirtilen ve Hz. Âdem’den Hz. Muhammed dönemine kadar tebliğ edilmiş olan İslam Dini’ne tabi olduğumuzu ve İlim Şehri’nin Kapısı, Siratu’l-Müstakim, Kur’an-ı Natık İmam-ı Ali’nin (a) ve onun zürriyetinden gelen Hidayet İmamları’nın (a) bize öğretmiş olduğu Aleviliğin de bu hak dinin özü ve hakikati olduğunu belirtmektedir.

EHLİBEYT: Ehlibeyt (a) fıkhına bağlı olduğumuzu belirtmektedir.

Böylece Meclis, ilk toplanan Meclis üyeleri tarafından TÜRKİYE ALEVİ İSLAM EHLİBEYT İNANÇ MECLİSİ kısaca ALİM olarak isimlendirilmiştir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here