ALİM MECLİSİ KURULUŞ ÇALIŞMALARI

 Meclis Çalışmalarının Başlaması ve İnanç Önderlerine Katılım Çağrısının Yapılması:

 

2016 yılının Mayıs ayında İsmail Sonay (Adana) ve Ahmet Verde (Mersin) tarafından Meclisi’in kuruluş çalışmaları başlatılmış, daha sonra bu çalışmalara Süleyman Muhsin (Samandağ) ve Ender Dağ (Samandağ) katılmıştır.

Çalışmalar sırasında Samandağ’dan Mersin’e kadar kendi bölgesinde tanınmış, etkili ve yetki sahibi inanç önderleriyle o bölgenin inanç önderlerinin referansıyla görüşülmüştür. Görüşmelerle ilgili tutanaklar tutulmuştur.

Bu görüşmeler sırasında yaklaşık 200 inanç önderine ulaşılmıştır.

Ulaşılan bu inanç önderlerinden çevrelerindeki diğer inanç önderlerinin de konudan haberdar edilmesi ve 6 Temmuz 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilmesi planlanan toplantıya davet edilmeleri rica edilmiştir. Bu durumda ulaşılan inanç önderlerinin sayısı üç yüzü geçmiştir.

6 Temmuz 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilen toplantıya 132 inanç önderi katılmış ve 18 inanç önderi de mazeret bildirmiştir.

Toplantıya katılan üyeler meclisin kurulması hususunda görüşlerini dile getirmişler ve toplantı sonucunda meclisin kurulmasına ancak kuruluş aşamalarının sağlıklı bir şekilde tamamlanması, meclise katılım için inanç önderlerine tekrar fırsat verilmesi ve meclis tüzüğünün hazırlanması için üç ay sonra 4 Ekim 2017 tarihinde Samandağ’da toplantı yapılmasına ve meclisin o gün oluşturulmasına karar verilmiştir.

Bu üç aylık süre içerisinde daha önce görüşme yapılmamış pek çok inanç önderleriyle görüşülmüş veya uygun şekilde Samandağ toplantısına davet edilmişlerdir. Ayrıca HRT Akdeniz Televizyonunda yapılan bir program ile Meclisin kuruluş amacı halka anlatılmış ve tüm inanç önderlerine Meclis’e katılmaları için genel çağrı yapılmıştır.

Meclis Tüzüğünün Hazırlanışı:

Ayrıca bu üç aylık süre içerisinde Mersin, Tarsus, Adana, İskenderun ve Samandağ’da tüzük toplantıları yapılmış ve her bölge için o bölgenin inanç önderlerinin teklifleri doğrultusunda taslak tüzükler hazırlanmıştır.

Meclisin Kuruluşu:

Samandağ’da yapılan toplantıda, öncelikle hazırlanan taslak tüzükler okunmuş ve inanç önderlerinin önerileri doğrultusunda tüm tüzükler birleştirilerek ortak bir tüzük oluşturulmuştur. Ayrıca aynı toplantıda üç yıl boyunca görev yapmak üzere Yüksek Şura, İdare Meclisi ve İcra Kurulu üyeleri ile meclis sözcüsü seçilmiştir.

Böylece 5 ay süren yoğun çalışmalar sonunda Meclis kurulmuş ve görevine başlamıştır.

Kuruluş çalışmaları sırasında yapılan görüşmelerin bir kısmı fotoğraflanmıştır. Bu fotoğraflara, sitemizin fotoğraf arşivinden ulaşılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here